Anamnézis
A kivizsgálás legelső és legfontosabb lépcsője az anamnézis. Az orvossal pontosan át kell beszélni a tünetek jelentkezésének körülményeit, időpontját, tartamát, elmúlását, gyakoriságát, majd a korábbi betegségeket, a családban előforduló betegségeket, szedett gyógyszereket és a használt élvezeti szereket. Szót kell ejteni az életritmusról, a fizikai aktivitásról, az étkezésről is.
Fizikális vizsgálat, pulzus tapintása, vérnyomás mérése, hallgatózás
Szívritmuszavar kivizsgálásában következő lépés a fizikális vizsgálat, mely kiterjed a páciens bőrének, nyálkahártyáinak megtekintésére (színe, víztartalma, rugalmassága), a pulzus tapintására (mennyire egyenletes, a melléütések mennyire szabályosak, mennyire gyors, mennyire erős), a szív és a tüdő hallgatózására (jellemző zörejek keresése), a vérnyomás mérésére.
Nyugalmi EKG
Szívritmuszavar kivizsgálásában következő lépés a 12 elvezetéses nyugalmi EKG. Ez képet ad a szív ingerületvezetéséről, a szív összehúzódását kiváltó elektromos ingerület keletkezéséről (megfelelő helyen keletkezik-e, megfelelő ritmusban keletkezik-e), az elektromos ingerület vezetéséről (szabályos úton halad-e vagy kitérőkkel, van-e akadály a haladásában).
Szívultrahang
A szívritmuszavar mögött illetve azzal egyidőben előfordulhat billentyű hiba, illetve vannak olyan egyéb okok (például szívmegnagyobbodás, kiáramlási akadály), amiket szívultrahang vizsgálattal lehet kimutatni.
24 órás Holter EKG
Előfordulhat, hogy a szívritmuszavar kivizsgálásakor sem a nyugalmi EKG, sem a fizikális vizsgálat, sem a szívultrahang vizsgálat nem mutat ki semmi eltérést. Ilyenkor 24 órás EKG vizsgálattal lehet olyan ritmuszavari formákat felfedezni, melyek ritkábban fordulnak elő, éjszaka jellemzőek, vagy éppen bizonyos mozdulatoknál jelentkeznek.
Forrás: https://www.kardiokozpont.hu/szivritmuszavar
Egy hetes Holter EKG
A rejtett szívritmuszavar felderítésére fejlesztette ki a Cortrium Aps az általa szabadalmaztatott Cortrium C3+ EKG holtert, mely képes feltöltés nélkül akár egy héten keresztül is monitorozást végezni.
A Cortrium C3+ 3 elvezetéses EKG jelet rögzít, akár 1 héten keresztül. A készülék programozásakor a felvétel időtartama előre megadható, 1-től 7 nap terjedelemben. A 24 óránál hosszabb monitorozás diagnosztikai szempontból sokkal nagyobb találati arányt tesz lehetővé mind az aszimptomatikus pitvarfibrillatio szűrése, mind pedig a palpitatioként megélt, de relatíve ritkán jelentkező szívritmuszavarok azonosítása terén. Precízebben megítélhető továbbá a perzisztens/permanens pitvarfibrilláló betegek frekvenciakontrolljának hatékonysága.
Javasolt a hosszútávú monitorozás az Európai Kardiológus Társaság által 2016-ban kiadott pitvarfibrillatios irányelv alapján:
– minden TIA-n vagy ischaemiás stroke-on átesett betegnél javasolt a legalább 72 órás holter EKG monitorozás (I A ajánlás)
– 75 évesnél idősebb, vagy magas stroke rizikójú betegeknél megfontolható az EKG szűrés (tartós holter EKG monitorozással) tünetmentes pitvarfibrillatio szűrésére (IIb B ajánlás)